בית אבות – כל השאלות, כל התשובות​

orhayim2@gmail.com​

074-7028575

המעבר לבית אבות מעלה לא מעט חששות ותהיות בנוגע לאיכות החיים במקום, להשפעת המעבר על החיים האישיים, על יכולת התפקוד, על הקשר עם המשפחה ועוד. על מנת שתוכלו לקבל החלטה שקולה על מעבר לבית אבות, ריכזנו את כל השאלות הרלוונטיות.

 

שאלה:

 

אמי הועברה לבית אבות סיעודי ומתלוננת ללא הרף על מטפל המתייחס אליו באופן מזלזל ואפילו מעכיר את האווירה באמצעות יחס פוגעני. מצד אחד, אני צריך לדווח כי מדובר בהתנהגות בעייתית ומאידך, איני נמצא רוב הזמן במקום ואיני יכול לפקח על העניין. אני חושש שהמטפל יתנקם באבי. מה לעשות?

 

תשובה:

 

יחס מזלזל, פוגעני או מתנכל בבית אבות מהווה עברה על החוק. החוק בעניין מחייב פנייה לעובד סוציאלי והפעלה של חוק ההגנה על החוסים. במקביל, ניתן להגיש תלונה במשטרה. עליך לא מוטל לפנות למחלקה עצמה אלא לגורמים הממונים על המטפלים באביך.

 

לפיכך, ראוי יהיה לפנות לעובדת הסוציאלית של בית האבות או לגורם הממונה על המטפלים בבית האבות. על העובדת הסוציאלית לדווח לך על המתרחש ועל התקדמות הטיפול בעניין. במקביל, קיימת חובת דיווח לפקידת סעד או למשטרה, על פי שיקול דעתה של העובדת הסוציאלית.

 

שאלה:

 

האם ניתן לקבל שירותים של טיפול מביטוח לאומי גם כאשר המבוטח שוהה בבית אבות?

 

תשובה:

 

מרגע המעבר לבית אבות, נשללת זכאותו של המבוטח לקבל שירותים של טיפול אישי על ידי מטפל. בבית האבות מקבל המטופל את כל השירותים הרפואיים והציוד הדרוש לו לקיום אורח חיים תקין כגון שירותי כביסה, ניקיון, רחצה, האכלה, סיוע בהלבשה ועוד. 

 

שאלה:

 

אבי הוא איש עצמאי הדואג לעצמו בכל הנוגע לצרכיו השוטפים: בין אם באוכל, במקלחת, דאגה ללבוש ועוד. כאשר שהה בביתו, היה נוהג ליטול את התרופות שלו בכוחות עצמו. עתה משעבר לבית אבות, הצוות אינו מאפשר לו ליטול את התגובות לבד ומחייב כי התרופות תהיינה בהשגחת הצוות. האם הדבר תקין?

 

תשובה:

 

אם אביך הוא אדם עצמאי הדואג לעצמו ללא צורך בעזרה חיצונית, ניתן להסביר לצוות הרפואי במקום את מצבו של אביך, לפנות לרופא האחראי ולקבל אישור על פיו אביך יוכל ליטול את התרופות שלו באופן עצמאי.

 

שאלה:

 

אמי היא אישה מבוגרת המתגוררת בגפה בביתה. היא מרגישה בודדה רוב היום אבל יחד עם זאת, חוששת מן המעבר לבית אבות. מה השיקולים הרלוונטיים?

 

תשובה:

 

ישנם מספר שיקולים משמעותיים שיש לשקול לפני המעבר לבית אבות: המצב התפקודי של האדם: האם הוא מסוגל לתפקד בכוחות עצמו או שמא הוא זקוק לעזרה חיצונית? האם ביכולתו לגרום לעצמו סכנה באופן כלשהו? האם הוא יכול לשמור על ההיגיינה האישית שלו באופן עצמאי?

 

התשובות לשאלות אלו ואחרות יכולות לספק את המענה באשר לשאלה על המעבר לבית אבות. יתרה מכך, ניתן לערוך סיור מוסדר בין בתי אבות, להתרשם, לשאול לדעתם של השוהים במקום וכך יהיה קל הרבה יותר לקבל החלטה.

 

מעבר לבית אבות מתרחש כאשר יש ירידה קוגניטיבית בתפקוד. אם המבוגר מתקשה להתמצא בסביבתו, אם הוא מפגין ירידה בכישורים הקוגניטיביים או מגלה תופעות שונות, אזי יש לשקול מעבר לבית אבות.

 

בדידות מהווה גורם משמעותי עבור מבוגרים רבים למעבר אל בית אבות. בית האבות מספק סביבה חברתית הומה המציעה מגוון עצום של פעילויות חברתיות אשר הופכות את חייו של המבוגר להרבה יותר מהנים.

 

שאלה:

 

בעלי עבר אירוע מוחי ועליו לעבור למוסד שיקומי. כיצד מתבצע ההליך? האם ההעברה מתקיימת באופן עצמאי או שמא יש צוות רשמי שלוקח אותו?

 

תשובה:

 

תלוי של מי הייתה ההחלטה לעבור. אם ההחלטה על המעבר הייתה של בית החולים או המוסד השיקומי, באישור קופת החולים והרופא, אזי הוא זכאי למימון ההעברה.

 

שאלה:

 

ההורים שלי מטופלים בביתם על ידי עובדת קבועה שמסייעת להם במגוון רחב של תפקידים וכבר מלווה אותם כמה שנים. יחד עם זאת, מצבו הרפואי של אבי התדרדר ואנחנו חושבים שכדאי להעביר אותו לבית אבות שכן אמי אינה מצליחה לטפל בו וגם המטפלת מגיעה למצבים בהם היא אינה מצליחה להעניק את הטיפול הראוי. האם אבי יוכל לקבל סיוע של מטפלת בבית אבות? האם יש אפשרות שהמטפלת תגיע אליו לחלק מהשבוע בבית האבות?

 

תשובה:

 

הן בית אבות והן דיור מוגן מספקים למבוטחים השוהים בהם את מלוא הטיפול הנדרש: לרבות ביטוחים רפואיים וטיפולים רפואיים שוטפים, טיפולים שונים ובדיקות תקופתיות שוטפות, טיפולים תרופתיים, שירותי האכלה ומנות איכותיות שונות, שירותי כביסה וניקיון, הפעלות חברתיות ועוד. לפיכך, ברוב המקרים אין אישור להעסיק מטפלת צמודה בבית אבות ולמעשה המבוגרים אינם זקוקים לה.

 

שאלה:

 

אמי הינה מבוגרת ומתקשה בתפקוד אשר זכאית למספר שעות שבועיות של מטפל או מטפלת. יחד עם זאת, היא מסרבת להעסקת מטפל שיגור אצלה בבית. כיצד ניתן למצוא הסדר חלופי?

 

תשובה:

 

אם אמך מתקשה בתפקוד ואינה רוצה להכניס לביתה מטפל זר, יש לבחון אפשרות של העברה לבית אבות מתאים שם היא תוכל לקבל את כל הטיפולים הדרושים לה.

 

שאלה:

 

אבא שלי שוהה בבית אבות סיעודי כבר מספר שנים ולאחרונה התגלו אצלו פצעי לחץ. האם המצב נוצר כתוצאה משהייה ממושכת בבית האבות ומחוסר תזוזה? האם הוא יוכל להתגבר על מצב זה? לאחרונה נאמר לי על ידי הצוות הרפואי כי מצבו הוגדר כ"סיעודי מורכב". מה המשמעות של הגדרה זו?

 

תשובה:

 

פצעי לחץ הם תוצאה של חוסר תזוזה באופן מתמשך ונובעים מהידרדרות במצבו הרפואי של המבוגר. בכל מקום בו הוא ישהה, הקושי בתנועה מביא אותו לתפקד ברמה ירודה יותר. לפיכך, הצוות הרפואי משתדל להפעיל את המבוגרים ולהעסיק אותם בפעילויות שונות. בבית אבות קיימות פעילויות נוספות המאפשרות למבוגרים לשפר את אורחות חייהם.

 

מצב סיעודי הוא מצב בו האדם מתקשה לבצע את הפעילויות הבסיסיות להן הוא נדרש כגון אכילה ולבוש, מקלחת ועמידה. "סיעודי  מורכב" הינו מצב בו האדם מתקשה בביצוע המטלות שהוזכרו לעיל ויחד עם זאת, יש לו קשיים נוספים כגון פצעי לחץ מדרגה 3 ומעלה או צורך בדיאליזה ועוד. פצעי לחץ יכולים לסכן את בריאותו של המבוטח ולכן נדרש להעביר אותו למחלקה ייעודית המתאימה למצבו.

 

שאלה:

 

אבא שלי הוא אדם פעיל מאד ורוב חייו היה אדם כזה. לאחרונה, עם ההזדקנות והגיל, הוא מתקשה לעלות את המדרגות הנדרשות על מנת להגיע לביתו. יש לציין שאבי מתגורר בקומה השלישית בבניין ישן שאינו מאובזר במעלית. איך אוכל להקל עליו?

 

תשובה:

 

ישנם מספר פתרונות אפשריים. אביך יוכל לעבור לבית קטן יותר בקומה נמוכה יותר, להציע לוועד הבית להכניס לבניין מעלית או לעבור לבית אבות. האופציה הראלית ביותר מבין כל השלוש היא המעבר לבית אבות משום שהיא מאפשרת למבוגר להזדקן בכבוד וליהנות מחיי חברה פעילים.