כיצד למצוא מטפל?​

orhayim2@gmail.com​

074-7028575

חיפוש אחר מטפל סיעודי או מלווה להורה מבוגר הוא אינו משימה של מה בכך. עליו להיות אדם מוכר מבחינת החוק ובעל רשיון העסקה מתאים, בעל תעודה ואישור שהייה בישראל, להיות מועסק דרך לשכה ולענות על הצרכים האישיים והייחודיים של ההורה המטופל. ברוב המקרים, מי שמחפש את המטפל עבור ההורים הוא הילד ועליו להתרוצץ בין סוכנויות על מנת למצוא את המטפל עבור ההורה.

 

השלבים במציאת מטפל להורה

 

מציאת מטפל מתאים להורים שלנו היא אינה משימה קלה ולפיכך מצריכה סבלנות. חשוב לזכור כי על מנת למצוא מטפל מתאים צריך לערוך חיפוש וחיפוש זה מצריך השקעה. לפיכך, יש לראיין מספר עובדים ולשאול אותם את כל השאלות הרלוונטיות. שאלות אלו יכולות לעסוק בניסיון הקודם של המטפל, יכולותיו האישיות של המטפל, מחלות אופייניות שהיו במשפחתו ועוד.

 

חשוב לכתוב את השאלות לפני הראיון ולהכין אותן מראש על מנת שניתן יהיה להגיע מוכנים לפגישה. שאלות אלו מהוות את הבסיס לשיחה המשותפת ביניכם ולפיתוח הבסיס ליחסים העתידיים.

 

שאלות לדוגמה שניתן לשאול מטפלים פוטנציאליים:

 

  • מה חשוב לך בטיפול?

שאלה זו מלמדת על הערכים האישיים של האדם ועל מה שהוא מביא עמו לטיפול. בשאלה זו תוכל ללמוד טוב יותר על אופיו ועל מאפייניו האישיים. כמו כן, ניתן ללמוד על מה שהמטפל מעניק לו חשיבות בתקשורת הבינאישית ומה פחות חשוב בעיניו.

 

  • אנא ספר לי על ניסיונך בטיפול

שאלה זו היא אמנם שאלה טכנית יותר אבל ברוב המקרים היא מלמדת רבות על האופנים שבהם המטפל התמודד עם מקרים שונים. חשוב לבחון בשאלה זו את אופן ההתמודדות עם מצבים שונים, מצבים פחות פשוטים בטיפול כמו נפילה, מחלה, ועוד.

 

  • מה אתה לא אוהב בעבודה?

שאלה זו יכולה ללמד על גישתו של המטפל לחיים ובכלל, את מידת חוש ההומור שלו, על גישתו לעבודה ולמטופל. אם המטפל יכול לתאר את הדברים שאינו אוהב, ניתן ללמוד מכך על יכולתו לטפח מערכת יחסים לטווח ארוך.

 

  • האם היו מצבים בהם היית צריך לסרב למטופל?

שאלה זו מלמדת על גישתו של המטפל למטופל שלו כאשר המטופל במצבים קשים. ניתן ללמוד ממנה על אופן התגובות של המטפל למטופל במצבים בהם על המטפל להיות רגיש. חשוב לבחון את רגישותו של המטפל במצבים אלו לקשייו של המטופל – בין הנפשיים ובין אם התפקודיים והפיזיים.