זכויות הקשישים​

orhayim2@gmail.com​

074-7028575

על פי החוק, כל אדם זכאי לשיקום רפואי ו/ או לתקופת החלמה על פי התנאים הנדרשים לו. לפיכך, כל קשיש שעבר נזק כלשהו יכול לקבל שיקום כחלק מתהליך הריפוי כאשר האחריות מוטלת על קופת החולים המבטחת את החולה.

 

ברוב המקרים מחלימים מנזקים הם צעירים – כאלה שעברו תאונת דרכים ועוד. אולם בגיל השלישי, כמעט שלא ניתנת התייחסות ראויה לצורך בקבלת שיקום הולם. וזאת למרות שדווקא בגיל השלישי יש צורך אקוטי יותר במתן פתרונות לשיקום. מטרתו של תהליך שיקומי הוא סיוע לקשיש לחזור לחיים תקינים.

 

בין אם מדובר בתקופה שלאחר ניתוח, אירוע לב, אשפוז וכיוצא באלה, הקשיש יהיה זקוק להחלמה וזכאי לקבל מימון לתקופה מסוימת במסגרות שונות. או לחלופין להחזרים כספיים רלוונטיים. לעתים המימון נעשה על ידי קופת חולים ובמקרים מסוימים קיימת מידה של השתתפות עצמית. יש חולים הזכאים גם לטיפולים פיזיותרפיסטיים וטיפולים רפואיים אחרים הנדרשים לו בהתאם למצבו.

 

כיצד מקבלים אישור למימון שיקום?

 

כבר במסגרת התהליך הרפואי שעובר המבוגר יש לפנות אל משרד הבריאות וכמו כן להפנות את הקשיש על מנת לעבור את הבדיקות הרלוונטיות על ידי רופא מתאים. הרופא יאבחן את מצבו של המבוגר ויקבע לו תכנית החלמה מתאימה. הערכה של הרופא היא זו אשר תכתיב את השיקום המגיע לחולה על פי משרד הבריאות והיא תהווה את הבסיס לקבלת האישור. על החולה להיות במצב יציב, ללא זיהומים או חשש לבעיות בלתי פתירות שכן אחרת לא יהיה זכאי לקבלת מימון השיקום.

 

מסגרות שיקום קיימות

 

ישנם שלושה סוגים של אשפוזים שיקומיים לחולה: האחת היא בית חולים שיקומי או מחלקה שיקומית, השנייה היא מסגרת יומיומית אליה המטופל מגיע מדי יום והמסגרת השלישית היא בביתו של המטופל.