זיהוי אלצהיימר​

orhayim2@gmail.com​

074-7028575

מחלת האלצהיימר היא מחלה קשה הפוגעת במבוגרים בני גיל 65 ומעלה. הסבירות להתפרצות של המחלה עולה עם הגיל ונכון להיום מחקרים מלמדים כי 10% מהאוכלוסייה מעל גיל 65 סובלת ממחלה זו.

 

כיצד ניתן לזהות את מחלת האלצהיימר בשלביה הראשונים?

 

אלצהיימר היא מחלה דמנטית, המביאה להתדרדרות בתפקוד היומיומי של המבוגר. ירידה זו בתפקוד נובעת מהקושי בהיזכרות ובפעילות השכלית השגרתית, החיונית כל כך לחיים היומיומיים של האדם. אמנם, המחלה מהווה תוצאה טבעית של תהליך ההזדקנות אולם יחד עם זאת, הדבר אינו מקל על החוויה והיא מביאה חולים רבים לחוות תסכול, תוקפנות כתוצאה מהתסכול והתנהגויות אנטי חברתיות אחרות.

 

הסימפטומים הבולטים ביותר של מחלת האלצהיימר היא שיבושים יומיומים בזיכרון, קושי בתכנון פעולות שונות, קשיים בדיבור, קשיים במציאת חפצים, קשיים בהתניידות מחוץ לבית, שיפוט לקוי, הימנעות מביצוע פעולות שונות, שינויים אישיותיים וקושי בהתנהלות אישית עצמאית כגון תשלומים שונים, הכנת ארוחות ועוד.

 

בשלבים מתקדמים המחלה מקשה על ההליכה, האכילה, שליטה על סוגרים ועוד. למעשה, עם התקדמות התהליך האדם חולה האלצהיימר מתחיל להיות סיעודי וכבר אינו יכול לדאוג לעצמו. למרות שהוגדרו תסמינים ברורים לכל חולי האלצהיימר, לא קיימת בדיקה רשמית באמצעותה ניתן לבחון את קיומה של המחלה. לפיכך, האבחון מתבצע באמצעות הכרת התסמינים הרלוונטיים.

 

האם ניתן לטפל במחלה?

 

במחלת האלצהיימר לא ניתן לטפל באופן מלא שכן היא מחלה ניוונית הנובעת כחלק מההזדקנות של האדם. יחד עם זאת ניתן להקל על התסמינים שלה ולהאט אותם באמצעות תרופות מתאימות. הטיפולים כוללים תרופות כימיות וטיפול מקצועי תומך כגון ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה וטיפול שגרתי בבעיות נלוות כגון פצעי לחץ, ניוון תאי העצב במוח ועוד.