התמודדות רגשית עם המעבר לבית אבות​

orhayim2@gmail.com​

074-7028575

השלבים המתקדמים של החיים מעמידים את האדם בפני התמודדויות חדשות שלא תמיד יש לו את הכלים הדרושים על מנת לעבור אותן בהצלחה. אחת ההתמודדויות הפחות קלות היא הצורך לעבור לבית אבות. למרות שמדובר במעבר המיטיב עם האדם המבוגר, ברוב המקרים רבים מגלים פחדים רבים ומתקשים לבצע את הפעולות הנדרשות. כיצד ניתן להקל עליהם?

 

אנשים רבים שהוריהם צריכים לעבור לבית אבות חשים מבוכה ואף כעס כאשר ההורים המבוגרים מסרבים לעבור, מתנהגים בצורות מתיילדות או מקשים על הסביבה בהתנהגויותיהם. זאת, למרות שהמעבר לבית אבות יכול רק להיטיב עמם. התבוננות והבנה מעמיקה של נקודת המבט של ההורים יכולה לסייע בפיתוח חמלה והבנת הקשיים שעמם הם מתמודדים.

 

מעבר לבית אבות מעמיד את האדם בפני לא מעט קשיים. לעתים רבות מדובר בעזיבה של בית בו האדם חיי מרבית חייו ולפתע עליו לקחת את כל חפציו ולעבור למקום חדש, לא מוכר, בו האוכל לא מוכר, השירותים חדשים, אפילו שירותים עירוניים לא ידועים או חדשים. במקרים רבים, ההורים כבר אינם בשיא הפעילויות הפיזית שלהם וההתמודדות עם המעבר יכולה לאיים בשל החשש מקשיי תפקוד.

 

השינויים והמעבר למקום חדש מצריכים משאבים פסיכולוגיים רבים שלא תמיד קל למבוגרים להתמודד עמם. יתרה מכך, המעבר לבית אבות כמוה כהכרה בהתקדמות הפיזיולוגית ובמצב הפיזיולוגי של האדם. כלומר, במילים אחרות, האדם מכיר בכך שהמוות הולך ומתקרב ומחשבה זו עלולה להיות מאיימת ביותר.

 

על מנת להקל על קרובי המשפחה שלנו עלינו להיות רכים ונעימים אליהם, בין אם באינטונציה בה אנו משתמשים ובין אם בהפגנת סבלנות כלפי תגובותיהם והתנהגויותיהם השונות, בהן הם נוקטים בתגובה למחשבה על מעבר לבית אבות. כמו כן, חשוב להוות אוזן קשבת להורים. במידה והם מחליטים לשתף את הקשיים שהם חשים, חשוב להטות אוזן קשבת ולהפגין הבנה ככל האפשר. השיתוף בתחושה הקשה אמנם לא יביא לשיפור במצב הפיזיולוגי ואולי אף לא יעצור את הצורך במעבר לבית אבות, אבל הוא בהחלט יהווה חידוש של המשאבים הפסיכולוגיים של האדם.

 

במקרים אחרים, ניתן לקרוא לעובד סוציאלי או פסיכולוג על מנת שיקשיב למבוגר ויסייע לו בתהליך המעבר לבית אבות. ככל שהמבוגר יחוש יותר נוח כך הוא יהיה בטוח יותר במעבר לבית האבות.