מילון מונחים מרכזיים​

orhayim2@gmail.com​

074-7028575

עם ההתקדמות בהתפתחותן של טכנולוגיות שונות גם חייהם של בני הגיל השלישי הולכים ופורחים יותר ויותר. בהתאם לכך, גם מילון המושגים המאפיין את חיי הגיל השלישי הולך ומתרחב וטומן בחובו מגוון הולך וגדל של תחומי עניין ומושגי תוכן שונים.

 

דיור מוגן

 

דיור מוגן הוא הפתרון האידיאלי והטוב ביותר כיום לבני הגיל השלישי. הדיור המוגן מציע לבני הגיל השלישי אשר מתפקדים באופן עצמאי, ליהנות מחיי חברה פוריים, קהילה בעלת מאפיינים דומים לשלהם, העשרה ותוכן מדי יום ביומו. כמו כן, הדיור המוגן מספק שירותי רפואה מגוונים, שיעורי העשרה שונים המאפשרים חיים אטרקטיביים ומהנים ועוד. 

 

ביטוח סיעודי

 

ביטוח סיעודי הוא למעשה האמצעי המאפשר למבוגרים רבים לחיות את חייהם בצורה שלווה ורגועה יותר, ללא החשש מהישארות לבד או מהצורך לדאוג כלכלית לטיפולים יקרים. הביטוח הסיעודי מאפשר למבוגרים בני הגיל השלישי אשר הגיעו למצב בו הם אינם מסוגלים לדאוג לעצמם מבחינה תפקודית – לקבל סיוע מצד המדינה באמצעות דאגה פיזית לצרכיהם ועזרה רפואית. הביטוח ניתן באמצעות קצבה חודשית המאפשרת מימון של הטיפולים השונים.

 

מחלקה סיעודית

 

המחלקה הסיעודית היא האגף בבתי אבות המיועד לטיפול במבוגרים המוגדרים כסיעודיים. כלומר, קשישים שאינם יכולים לבצע את הפעולות המינוריות והיומיומיות הנדרשות לקיום חיים בסיסיים כגון אכילה, שתייה, קימה, הליכה, עמידה, שליטה על הסוגרים וכיו"ב. מחלקות סיעודיות מספקות לחולים טיפול פיזי ומגוון פעילויות העשרה התואמות את מצב החולים.

 

חוק הסיעודי

 

חוק הסיעוד (1988) הוא חוק אשר נועד להעניק לקשיש את השירותים השונים אשר יאפשרו לו לתפקד באופן יומיומי ולחיות חיים בהם כל צרכיו הפיזיים מסופקים. החוק הסיעודי מעניק לקשישים אפשרות לבקר במרכזי יום לקשיש, לקבל עזרה סיעודית, רפואית ועוד.

 

מבחן ADL- Activities of Daily Living

 

מבחן זה הוא המבחן על פיו מוערכת יכולת התפקוד של הקשיש, על פיה נבחנת זכאותו לגמלת סיעוד מטעם הביטוח הלאומי או לחלופין, קוד המאפשר לו מימון לבית אבות סיעודי. המבחן בודק את יכולותיו של המבוגר לבצע פעולות בסיסיות כמו קימה, שכיבה, רחצה, אכילה, שליטה על הסוגרים ועוד.

 

 מבחן מיני מנטל (MMSE)

 

מבחן מיני מנטל הוא מבחן הבודק את מצבו הקוגניטיבי של הקשיש בבדיקה המבוצעת על ידי פסיכוגריאטר, נוירולוג או פסיכיאטר. הבדיקה בוחנת תפקודים קוגניטיביים שונים כמו התמצאות במרחב, זיכרון, יכולת שיום, הבנה של הוראות מורכבות ועוד. מבחן זה בכוחו ללמד על קיומה של מחלה דמנטית.

 

דמי כניסה

 

דמי כניסה הם תשלום למוסדות המיועדים לקשישים כגון בתי אבות או דיור מוגן. דמי הכניסה משולמים על ידי הדייר עם הכניסה לבית האבות כשהם מהווים 50-60% מסכום הפיקדון המלא. אם בתום 4 שנים הדייר בוחר לעזוב את בית האבות, הוא מקבל 20% מהסכום שהופקד.

 

תקופת ניסיון

 

תקופת ניסיון היא הזמן הנתון לאדם על מנת להתנסות בבית אבות או דיור מוגן מסוים ולבחון האם הוא מתאים לו. תקופה זו מתקיימת בחלק מהמקומות ללא תשלום ובמקומות אחרים היא מתאפשרת בתשלום מוגדר מראש.

 

קוד משרד הבריאות

 

קוד משרד הבריאות הוא הסיוע שמעניק משרד הבריאות לתשושי נפש את המימון הדרוש לצורך קבלת טיפול הולם. הסיוע במימון מותנה בהשתתפות עצמית של הקשיש ומשפחתו. הגורמים המשפיעים על קבלת הקוד הם מצבו הפיננסי והרפואי של הקשיש, יכולת כספית, נכסים באם קיימים, ילדים ועוד.