בתי אבות לתשושי נפש ותשושי גוף – כל השאלות שלא העזתם לשאול​

orhayim2@gmail.com​

074-7028575

שאלה:

 

איך מאבחנים דמנציה אצל אדם מבוגר?

 

תשובה:

 

מבין האנשים המבוגרים קשה מאד לזהות תשושי גוף כמו גם שקשה לאבחן ירידה קוגניטיבית, במיוחד כאשר מדובר בשלבים הראשונים ביותר של תהליך ההידרדרות. יחד עם זאת, בתוך זמן לא רב, אצל רוב המבוגרים מתחילים לבוא לידי ביטוי תסמינים שונים של ההתדרדרות הקוגניטיבית כמו בלבול, שכחה, ירידה בכושר ההתמצאות ועוד.  שינויים התנהגותיים אלו יכולים להביא לידי השפעות לא נעימות ואף כאלה המסכנות את האדם. לפיכך, חשוב להתייעץ עם רופא המתמצא בתחום הגריאטריה או עם מאבחן פסיכוגרייאטר ולקבל אבחנה מתאימה בהקדם האפשרי.

 

שאלה:

 

מה המשמעות של הביטוי "תשוש נפש"? האם מדובר במחלה נפשית כלשהי?

 

תשובה:

 

אדם שהוא "תשוש נפש" הוא אדם שחלה במצבו הקוגניטיבי ירידה הבאה לידי ביטוי בקשיי זכרון, קשיי שפה, קשי תפקוד הנובעים מירידה קוגניטיבית ועוד. אדם זה הוא אדם הזקוק לעזרה חיצונית יומיומית במטרה לאפשר לו לחיות חיים איכותיים. זאת, גם במקרים בהם האדם ניחן במצב פיזיולוגי מצויין והוא מתפקד כרגיל בכל היבטים החיים האחרים.

 

שאלה:

 

ההורים שלי מתגוררים בבית משלהם כבר מאז שהייתי ילדה. בשנים האחרונות מצבו של אבי התדרדר ולאחרונה הוא לקה באלצהיימר. המחלה מביאה אותו לתפוס את המציאות באופן מעוות. מה ניתן לעשות בעניין?

 

תשובה:

 

מחלת אלצהיימר הינה מחלה קשה. למרות שרבים אינם מודעים לתסמינים שלה עד שהם פוגשים אותה "מקרוב", יש חשיבות רבה ללמידת המחלה וההשפעות שלה. חולי אלצהיימר מתאפיינים בירידה ושינויים במצב הרוח, מתאפיינים בבלבול, דכאון, פחד ואף משדרים עצבנות ותוקפנות. אלמנט נוסף המשפיע על איכות חייהם של חולי אלצהיימר הוא שינויים באורחות החיים המכניסים אותם ללחץ. לפיכך רצוי לפגוש רופא מומחה לגריאטריה על מנת שיאבחן את המצב.

 

שאלה:

 

אבי הוגדר כאדם "תשוש נפש". יחד עם זאת, הוא מצליח לתפקד בכוחות עצמו בכל הנוגע לצרכים היומיומיים שלו. אף על פי כן, נראה לי מסוכן להשאיר אותו בבית. מה ניתן לעשות בעניין?

 

תשובה:

 

תשושי נפש הם אנשים שחלה ירידה קוגניטיבית במצבם. אנשים אלו שוכחים כיצד להגיע ממקום למקום, מה רצו לעשות ועוד. לעתים, תשישות נפשית יכולה להביא את האדם לסכן את עצמו ואת האחרים בשל הירידה ביכולת התפקוד הקוגניטיבי. במצבים אלו מסוכן להשאיר את האדם לבדו בביתו ורצוי להעבירו למקום מתאים בו הוא יוכל לקבל סיוע קבוע.