שיקולים בבחירת בית אבות​

orhayim2@gmail.com​

074-7028575

בהגיע העת, ההורים שלנו צריכים לעבור לבית אבות ועלינו לבחור את המקום הטוב ביותר עבורם. כיצד ניתן לבחור עבור הורינו את המקום הטוב ביותר? מה הם השיקולים שעלינו לקחת בחשבון? כיצד נדע איך להגדיר את איכותו של בית אבות זה או אחר ואיך נדע איזה בית אבות מתאים למצב הרפואי של ההורים שלנו?

 

מצב קוגניטיבי ותפקודי

 

בחירת בית אבות מחייבת בראש ובראשונה התבססות על המצב הפיזי של האדם. בית אבות המיועד לעצמאיים לא יתאים לחולים סיעודיים ולהפך. מסיבה זו חשוב לעבור אבחון של ההורה ולבצע הערכה של מצבו הקוגניטיבי והתפקודי. ישנה רשימה ארוכה של בתי אבות המיועדים לסוגים שונים של הורים מבוגרים במצבים רפואיים שונים. כך, הגדרה של המצב התפקודי תסייע בהחלטה על בית אבות מתאים.

 

קרבה גיאוגרפית

 

אלמנט שני ורב חשיבות הוא הקרבה הגיאוגרפית לבית האבות. המעבר לבית אבות אינו מהווה עניין של מה בכך עבור המבוגר ולכן חשוב להקפיד על ביקורים שוטפים. בית אבות הממוקם רחוק ממקום המגורים יכול להביא את המבוגר למצב בו הוא שוהה שעות רבות לבד וללא קרובים אליו. כיום ניתן למצוא מגוון עצום של בתי אבות באזורי הארץ השונים ולהתאים את סוג בית האבות למצב הרפואי של ההורה.

 

סוג בית האבות

 

קיימים כיום סוגים שונים של בתי אבות ממגוון מאפיינים. שלושת הסוגים המרכזיים הם בתי אבות ממשלתיים, אחרים ציבוריים או פרטיים. בתי אבות ממשלתיים פועלים בחסות המדינה ומוענקים מכספי מיסים ובתי אבות פרטיים משולמים על ידי ההון העצמי של האדם. למרות שבעבר בתי אבות ממשללתיים נחשבו לאיכותיים פחות הרי שבשנים האחרונות הופנו תקציבים רבים יותר לבתי אבות וכיום נהנים המבוגרים השוהים בבתי אבות סיעודיים – ממגוון רחב של שירותים חברתיים, רפואיים, פעילויות שונות ומגוונות וכן רמת ביטחון גבוהה.

 

התאמה אישית לבית האבות

 

ביקור בבית האבות הוא חיוני לצורך קבלת החלטה. באמצעות ביקור בבית האבות יכול המבוגר לדעת אם המקום מתאים לא או לא. בביקור בבית האבות ניתן לבחון את היחס של האחים למבוטחים, את הפעילויות החברתיות השונות המוצעות במקום, את שביעות הרצון של המטופלים ועוד.  

 

שירותים שונים

 

בתי אבות שונות מציעים סוגים שונים של פעילויות וטיפולים. במקומות מסוימים ניתן יהיה למצוא שירותי דת ואילו בתי אבות אחרים מיועדים דווקא לקהילות מדתות שונות. חשוב לבחון את מגוון הפעילויות המוצעות למבוגרים, ביניהן ערבי שירה אם קיימים, ערבי פעילויות חברתיות אחרות כמו הצגות, סרטים. חוגים באם קיימים במקום, אופי החוגים ורמת הסדירות והתדירות שבהן הם מתקיימים, מידת המקצועיות של המנחים ועוד. גורמים אלו יכולים לסייע רבות בהחלטה על בית האבות המתאים ביותר ליקרים לכם.