חורף בגיל השלישי – כיצד להיערך?​

orhayim2@gmail.com​

074-7028575

החורף חושף את כל בני האדם למחלות ולהידרדרות במצב הגופני. הדבר משמעותי יותר כאשר מדובר בבני הגיל השלישי, הנוטים ללקות במחלות כמו שפעת, התקררות, הצטננות ועוד בקלות רבה יותר מאשר בקרב צעירים. יתרה מכך, בקרב מבוגרים המחלה יכולה להתדרדר בנקל למצבים חמורים יותר. במאמר הבא נבחן את האופציות להימנעות ממחלות אלו.

 

היחלשות הגוף בגיל השלישי הינה תופעה המסכנת את האדם ויכולה להביא אותו לירידה משמעותית באיכות החיים ולחשיפה גבוהה למחלות שונות. המערכת החיסונית נחלשת והאדם חשוף למחלות וזיהומים קיצוניים. גם אם מדובר במחלה לכאורה קלה יחסית, כאשר המערכת החיסונית חלשה יותר, אזי האדם נחשף לסיכונים שיכולים לפגוע בו משמעותית. כיצד יש לשמור על הגוף בגיל השלישי?

 

ביצוע פעילות גופנית

 

למרות הקור, חשוב וחיוני לבצע פעילות גופנית גם בחורף. דווקא חוסר התזוזה הוא אשר מביא להתקררות הגוף ולתחושה פחות נעימה בחורף. ביצוע פעילות גופנית, לעומת זאת, מביא לשמירה על חום גוף גבוה יחסית ועל יכולת גבוהה יותר להתמודד עם מחלות שונות. ישנם תרגילים אותם ניתן לבצע בבית ובכך להימנע מחשיפה לקור.

 

שתייה מספקת

 

שמירה על כמות נוזלים מבטיחה מערכת חיסונית חזקה יותר. תחושת הצמא פוחתת בעונה הקרה ולפיכך מבוגרים רבים שוכחים לשתות. חשוב להקפיד על שתייה של לפחות 8 כוסות נוזלים ביום על מנת למנוע התייבשות.

 

לבוש מחמם

 

בגדים חמים שומרים על חום הגוף ומחזקים אותו מפני מחלות שונות. כאשר חום הגוף יורד מתחת ל 35 מעלות יכולות להיגרם תופעות כגון ערפול חושים, האטה בקצב הלב ועוד. מצב זה נקרא היפותרמיה ובהידרדרותו של המצב הוא יכול להביא לסכנת מוות.

 

טמפרטורה חמה בבית

 

על הבית להיות חמים ונעים כך שניתן לשהות בו בנינוחות. יחד עם זאת חשוב לשמור על פתח לכניסת אוויר נקי על מנת לאפשר סירקולציה.

 

פיקוח ותשומת לב

 

בגיל המבוגר יש נטייה גדולה יותר לחלות ולכן אסור להזניח סימפטומים, גם כשהם במצב הראשוני שלהם. סימנים ראשונים של הצטננות, עלייה או ירידה בחום הגוף, חולשה וכאבים מצריכים פנייה מידית לרופא המשפחה.

 

דיור מוגן

 

במיוחד בחורף, תשומת הלב הניתנת לקשיש הינה חיונית. הנוכחות המתמדת של אנשי מקצוע מאפשרת לקשיש לשמור על בריאות מיטבית ועל איכות חיים גבוהה – גם בחורף. קיומו של צוות רפואי מאפשר  השגחה רפואית מתמדת, תרופות זמינות, מענה רפואי מידי במקרה הצורך וטיפול איכותי.

 

ניקיון

 

שלא כמו בבית, שירותי ניקיון תמידיים מתקיימים בדיור מוגן ולפיכך הקשיש יכול להימנע מהידבקות במחלות שונות אליהן היה נחשף אילו היה שוהה בביתו הפרטי.

 

חברה

 

רבים נוטים להמעיט בחשיבותה של החברה בגיל השלישי ויחד עם זאת, בגיל זה נוטים המבוגרים להיות בודדים יותר. סביבה חברתית הומה הינה בין הגורמים המשמעותיים והחשובים ביותר התורמים לבריאות הנפש של הקשיש. בבית אבות יכול הקשיש ליהנות מחברה יומיומית.