טיפים חשובים לפני בחירת בית אבות סיעודי​

orhayim2@gmail.com​

074-7028575

מצב סיעודי מפגיש את בני המשפחה עם לא מעט בלבול. לפתע האדם שהיה בריא ומתפקד, הופך להיות תלותי. כיצד מתמודדים עם מצבים אלו? יש לבחון בתשומת לב רבה את צרכי הקשיש, את השיקולים השונים המשפיעים על הבחירה ועוד.

 

בחירת בית אבות היא משימה לא פשוטה המעמידה את קרובי המשפחה בפני מצבים קשים ומבלבלים. לפיכך, המאמר הבא יפרט את השיקולים החשובים ביותר עליהם יש לחשוב טרם בוחרים בית אבות. בית האבות הוא המקום בו קרוב המשפחה ישהה בשנים הקרובות ולכן יש להעניק חשיבות רבה לשיקולים המנחים בעת בחירת בית אבות. על מה צריך לחשוב כשבוחרים בית אבות?

 

מיקום

 

המיקום של המוסד הסיעודי יכול להשפיע משמעותית על איכות חייו העתידיים. אם מבוגר שוהה במוסד מרוחק מבית קרובי המשפחה, רוב הסיכויים שקרובי משפחתו יגיעו לבקרו מספר פעמים מועט יותר והטיפול בו יהיה מורכב יותר. לפיכך, חשוב לדאוג למוסד או בית אבות בקרבה למשפחה. כמו כן, כאשר מדובר בעצמאי, אזי חשוב לדאוג כי בית האבות נמצא במקום בעל תחבורה ציבורית בסביבתו כך שהמבוגר יוכל להתנייד ולהשיג את צרכיו השונים.

 

רישיון רשמי

 

בית אבות מחויב בהחזקת רשיון רשמי ממשרד הבריאות. הרשיון הוא זה המגן על המטופלים מכל מקרה באשר הוא. מוסד לא קיבל רשיון רשמי אינו נמצא בפיקוח של משרד הבריאות ולפיכך גם אינו מקבל השגחה בכל הנוגע לאיכות הטיפולים.

 

גם סוג הבעלות על המוסד היא משמעותית. חשוב לבחון את הסוגים השונים של המוסדות ולהבחין בין היתרונות והחסרונות של כל אחד. מוסד בבעלות ממשלתית יפעל באופן שונה ממוסד בבעלות ציבורית או פרטית.

 

פעילויות חברתיות

 

מבוגרים רבים סובלים מבדידות בשל הקושי בניידות והתקשורת עם בני גילם. מסיבה זו, בעת בחירת בית אבות, חשוב ביותר לייחס משמעות להיקף הפעילויות החברתיות הנערכות במקום, פעילויות תרבותיות באם ישנן ועוד. 

 

תנאים פיזיים

 

בגילאים מבוגרים, ישנה חשיבות מרבית להגיינה. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר באוכלוסייה מבוגרת שהמערכת החיסונית שלה לוקה בחסר. יתרה מכך, נראותו של המוסד מעידה רבות על רמת הטיפול הניתן בו. חשוב להתייחס למבנה של המוסד, לנוחות המחייה בו, לנגישות המותאמת למצבים שונים של מבוגרים, לקיומו של מרחב פתוח, שטחים ציבוריים לישיבה ולהירגעות ועוד.

 

בדקו את הפרטים הבאים:

 

  • האם החדרים מרוהטים כראוי?
  • האם יש מיזוג אוויר כראוי?
  • האם החדרים נקיים ואסתטיים?
  • האם יש פרטיות בחדרים?
  • האם קיים מיזוג אוויר בחדר המגורים הכללי?
  • האם אפשר לרהט את החדר בחפצים אישיים?