האם לעבור לבית אבות או להישאר בבית?​

orhayim2@gmail.com​

074-7028575

הגיל המבוגר מביא עמו לא מעט התלבטויות והתמודדויות חדשות המעמידות את האדם בפני לבטים רבים. ההתדרדרות הפיזית, הקשיים התפקודיים, התלות היומיומית וההשפעה של כל אלו על המצב הנפשי – מעוררים לא אחת את השאלה באשר למעבר אל בית אבות. למה כן כדאי? למה לא? כל השיקולים הרלוונטיים לפניכם.

 

בית אבות מצטייר בעיני רבים כמפלט אחרון. עבור קשישים רבים, מדובר אפילו במעין הודאה בתבוסה. זאת משום שקשישים רבים תופסים את ההתדרדרות הפיזית שלהם כמצב מאיים ולפיכך, עושים הכל כדי להימנע בהודאה בצורך בעזרה.

 

מבוגרים אחרים מקבלים את המצב בהשלמה רבה יותר ורואים במעבר לבית אבות הזדמנות ליצירת קשרים חברתיים ולהקלת התסמינים של הגיל השלישי. בין אם אתם מאלו התופסים את המעבר לבית אבות בפעולה רצויה ובין אם אתם רואים בה תבוסה או בעיה, המאמר הבא יציג את השיקולים השונים אותם יש לבחון לפני מעבר לבית אבות.

 

המעבר לבית אבות הוא רעיון העולה בעקבות התפתחויות שונות, פיזיות ונפשיות. המעבר לבית האבות הוא צורך העולה בעקבות הקושי להתמודד בבית באופן עצמאי כך שהמבוגר נזקק לעזרה סביב השעון. ברוב המקרים, הילדים כבר גדולים מכדי לעזור ולהם בעצמם יש ילדים וגם מטפלים מוגבלים בהיצע שלהם. במקרים אלו, בית אבות מספק מענה מקיף לצרכים שונים ומגוונים של המבוגר: הצרכים החברתיים, צרכים רפואיים שונים, צרכי ניידות, לבוש, מזון ועוד.

 

יחד עם זאת, המעבר לבית אבות אינו עניין של מה בכך. שינויים אינם קלים לאדם, על אחת כמה וכמה כאשר האדם מתבגר וכבר רגיל לסביבתו הפיזית, החברתית והתרבותית. הבה נבחן מעט מהפרמטרים המשפיעים על ההחלטה על מעבר/ הישארות בבית:

 

מענה בריאותי ורפואי

 

גיל מבוגר מעמיד בפני האדם קשיים ואתגרים רבים: המערכת החיסונית חלשה יותר, וירוסים תוקפים יכולים להביא להשלכות קשות, הטיפולים הופכים תכופים וחיוניים יותר, הצורך במענה מידי הופך חשוב ומשמעותי יותר – וכל אלו נדרשים להתבצע בתוך הזמן הקצר ביותר.

מבוגרים אשר יכולים לאפשר לעצמם הגעה לטיפול בתוך זמן קצר ורוצים להישאר בבית – ייאלצו גם הם להמתין זמן מה להסעה אשר תיקח אותם לקופת החולים או אל בית החולים. כמו כן, במצבים בהם הטיפול אינו דחוף והמצב אינו קריטי, המטופל יכול להניח כי אפשר לדחות את הטיפול הרפואי במספר דקות. יחד עם זאת, בשל המצב הרגיש של הגיל השלישי, כל סיכון יכול להיות קטלני ולכן קשה עד בלתי אפשרי לקחת "סיכון" זה בלב שלם.

 

הימצאות בבית אבות מאפשרת מגוון עצום של טיפולים נדרשים בזמן אמת. בית האבות מעמיד לשירות המבוגר צוות העומד על המשמר סביב השעון, רופא זמין בכל עת, שירות סיוע פיזי בכל שלב נדרש, ציוד רפואי מתקדם המאפשר מתן מענה מידי לכל בעיה באשר היא, סוגים שונים של טיפולים בהתאם למצבו הספציפי של האדם ועוד. באופן זה, המטופל תמיד נשאר מוגן והמצב הפיזי שלו נשמר ברמה גבוהה.

 

חברה וקהילה

 

חברה וקהילה הם אלמנטים חיוניים לאדם בכל שלב משלבי החיים. הדבר משמעותי לא פחות ואולי אף יותר בגיל השלישי. גיל זה מתאפיין בבדידות בשל הקושי בניידות ובתפקוד עצמאי, המהווה מכשלה בקרב מבוגרים מפני מפגש עם עמיתיהם. שהות בבית אבות מאפשרת נגישות גבוהה הרבה יותר לסביבה ולחברה שכן רוב חבריו של האדם חיים אתו באותו הבניין.

 

כיום ידוע כי הימצאות בסביבה חברתית פורה מסייעת בהתמודדות עם מצבים מאתגרים,  מחלות וקשיים אחרים כמו פרידה ובדידות. פעילויות חברתיות רבות משפיעות באופן חיובי על מצבו הפיזי והנפשי של האדם, במיוחד בגיל השלישי.

 

מתקנים שונים

 

מבוגרים זקוקים לסיוע מסוגים שונים – בין השאר למתקני סיוע מגוונים. כאשר המבוגר שוהה בביתו, הוא יכול לרכוש מתקנים שונים דוגמת כסא גלגלים או להזמין את שירותיו של פיזיותרפיסט. לעומת זאת, כאשר אדם מטופל בבית אבות, מגוון המתקנים העומד לרשותו הוא עצום. קפיטריה וחדר אוכל, חדר כושר ופינת מחשבים, חוגים ופעילויות תרבות שונות, קונצרטים והצגות, סרטים ומגוון עצום של טיפולי בריאות כגון מטפלים קונבנציונאליים, מטפלים אלטרנטיביים, מגוון מעסים וטיפולים אישיים שונים.