האם לקחת מטפל סיעודי הביתה?​

orhayim2@gmail.com​

074-7028575

מטפל סיעודי בקרוב המשפחה שלנו הוא אינו עניין של מה בכך. לפיכך, חשוב לקחת בחשבון שיקולים שונים. בכתבה הבאה מצוינים שיקולים שונים הנבחנים על ידי מבוגרים שונים המעוניינים להזמין מטפל סיעודי הביתה.

 

שאלה:

 

בן זוגי כבר עבר שנות ה-80 ובשנה האחרונה אנחנו עדים לירידה קוגניטיבית ופיזית משמעותית הבאה לידי ביטוי בתפקוד ובהיבטים רבים של חייו. קיבלנו היתר להעסיק עובד זר אבל אנחנו לא מתמצאים בתהליך ורוצים לדעת כיצד נכון לבחור עובד זר.

 

תשובה:

 

הליך מציאת עובד זר הוא מתמשך ותלוי בפרמטרים שונים. הפרמטר המשמעותי ביותר הוא כמובן התחושה האישית שכן בסופו של דבר, מדובר ביחסים שבין אדם לאדם. לעתים רבות גם לא ניתן לדעת את התשובה אלא רק לאחר מספר חודשים שכן מתקיים תהליך של בניית אמון הדדי. לפיכך, חשוב מאד להצטייד בסבלנות ולא למהר לקבל החלטה.

 

יחד עם זאת, ישנם גורמים טכניים המשפיעים על הבחירה. חשוב לבחור מטפל שעבר את התהליך הרשמי ונמצא בארץ באישור וכמו כן, עובד באישור. את העובד חשוב למצוא דרך לשכה מורשית שכן מדובר בהכנסת אדם זר הביתה. יתרה מכך, בחירה בהעסקה של עובד זר ללא אישור היא איננה אלא הפרה של תנאים אשר יכולה להביא, בסופו של דבר לביטול ההסכם.

 

כדאי שלעובד הזר ולמטופל תהיה תקשורת בין אישית טובה. לפיכך חשוב לבחור מטפל הדובר את השפה של המטופל. כמו כן, חשוב שהמבוגר ירגיש נוח במחיצתו של המטופל ובהחלט מדובר בתחושה אישית.

 

שאלה:

 

אבי בן כמעט 90 ויש לו מטפלת שניתנה לו מטעם ביטוח לאומי. אבל המשפחה שלי וגם אני – אנחנו לא מרוצים שכן היא אינה מראה מחויבות ולא מגיעה לכל השעות שהיא צריכה להיות בהן. מה לעשות?

 

תשובה:

 

חשוב ביותר לפנות ללשכה על מנת למצוא מטפל שיתאים לדרישות ולצרכים של המטופל. למעשה, בדיוק בשביל מטרה זו קיימות הלשכות, על מנת שתוכלו לפנות לגורמים הרלוונטיים בעת הצורך. ניתן לפנות לעובדת הסוציאלית של לשכת הרווחה או של חברת הסיעוד שדרכה הגיעה המטפלת.

 

שאלה:

 

האם יש דרך לסייע למבוגר הזקוק לטיפול באופן זמני ביותר? כלומר, רק למשך כמה ימים עד חודש?

 

תשובה:

 

לניצולי שואה מגיע טיפול כאשר מדובר במבוגר שהיה מאושפז במשך חודשיים לפחות. הטיפול והמימון ניתנים באמצעות הקרן לרווחת ניצולי שואה עזרה סיעודית המכונה עזרה סיעודית קצרת מועד לאחר אשפוז.