חשיבות הביטוח הסיעודי בישראל​

orhayim2@gmail.com​

074-7028575

מיהו סיעודי? סיעודי הוא אדם הזקוק לעזרה וילווי במשך 24 שעות לצורך ביצוע פעולות יומיומיות תפקודיות כגון אכילה, שתייה, עמידה, ישיבה, לבוש ועוד. נכון להיום, בישראל ישנם יותר מחצי מיליון קשישים ומספרם הולך ועולה בשל העלייה באיכות החיים ובאורך החיים של רבים.

 

ביטוח סיעודי הוא המענה האולטימטיבי למבוגרים המעוניינים לחיות את חייהם בכבוד וליהנות משירותים ארוכי טווח של בריאות ורפואה על ידי אנשי צוות בעלי ניסיון. הביטוח הסיעודי הוא פרמיה אותה משלם המבוטח במשך שנות חייו ולקראת הגיל השלישי, הוא זכאי לקבל מימון בתשלום למוסד סיעודי או במטפל סיעודי שיגיע לביתו.

 

המדינה נושאת באחריות לדאגה לקשישים מבחינה סיעודית באמצעות שני גורמים עיקריים: משרד הבריאות והמוסד לביטוח לאומי. זאת, בתלות במצבו של החולה הסיעודי. על מנת שאדם יוכל לקבל את הביטוח הסיעודי, עליו לעבור את המבחן הקרוי ADL, הוא מבחן התלות של הביטוח הלאומי. תוצאות המבחן הן אלו המכתיבות את המשך הטיפול במבוגר ואת זכאותו או אי זכאותו למימון מטעם המדינה.

 

במקרים רבים, מבוגרים המצויים בין מצבים דומים מוצאים את עצמם ללא כיסוי מתאים שכן הם אינם עונים להגדרות של משרד הבריאות. הביטוח הסיעודי הוא קרש ההצלה של המבוגר בעת זו משום שהוא מעניק לו את התמיכה הדרושה והמימון המתאים לצורך קבלת טיפולים רפואיים נדרשים.

 

כיצד מגדירים קשיש "סיעודי"?

 

קשיש סיעודי הוא אדם אשר אינו יכול לבצע את הפעולות היומיומיות הבסיסיות כגון לבוש, רחצה, אכילה, קימה, שכיבה, ישיבה ועוד. ישנם קשישים סיעודיים אשר בנוסף להגדרה הסיעודית מוגדרים גם כ"תשושי נפש" וסובלים מהדרדרות דמנטית. במקרים אלו, על המבוגרים לקבל סיוע וליווי מתמיד.

 

השיקולים בבחירת ביטוח סיעודי

 

בשנים האחרונות תוחלת החיים עלתה משמעותית בעולם המערבי ובישראל בפרט. מצב סיעודי, בעקבות זאת, הפך להיות מצב שכיח, בו מבוגרים רבים מגיעים לגילאים מתקדמים ויחד עם זאת, הם אינם מסוגלים לדאוג לעצמם ולביצוע הפעולות הבסיסיות הנדרשות לקיום אורח חיים מתפקד. בני המשפחה המצויים במרוץ של החיים המודרניים, אינם מוצאים את המשאבים הדרושים לצורך טיפול ודאגה למבוגרים. במצבים אלו, הביטוח הסיעודי מסייע רבות לטיפול במבוגר. במצבים רגישים, המבוטח יודע שיש מי שידאג לו והוא לא יהיה צריך להיות תלוי בחסדיהם של אחרים.